Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2016

Ο ΠΡΩΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α. ΚΑΡΠΟΒ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Την Κυριακή 16 Οκτωβρίου ο διάσημος Ανατόλι Κάρποβ έδωσε στη Θεσσαλονίκη σιμουλτανέ με 20 νέους (έως 16 ετών), σημειώνοντας 17 νίκες και τρεις ισοπαλίες.
Από τον ΑΡΗ είχε την χαρά και την τιμή να συμμετάσχει ο 14χρονος Γιώργος Τοπαλτζίκης που έπαιξε μία εξαιρετική παρτίδα πριν υποπέσει σε ένα λάθος που το εκμεταλλεύθηκε άμεσα ο πολύπειρος πρώην πρωταθλητής κόσμου.
Τις παρτίδες του Κάρποβ παρακολούθησαν δεκάδες θεατές, ενώ ο Κάρποβ, ιδιαίτερα ευγενής και προσιτός, μοίρασε πολλά αυτόγραφα στους θαυμαστές του.
Στην πρώτη από τις φωτό που ακολουθούν διακρίνεται ο Κάρποβ να παίζει τις πρώτες κινήσεις στην παρτίδα του με τον Τοπαλτζίκη.

Δευτέρα, 3 Οκτωβρίου 2016

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ "ΔΟΥΛΕΙΑ"ΤΟΥ

  Παγκόσμια πρωταθλήτρια για άλλη μια φορά η Τσολακίδου Σταυρούλα στην κατηγορία κάτω των 18! Σε παλιότερο άρθρό μας είχαμε πει ότι σ'αυτό το κορίτσι  ανήκει το μέλλον και το αποδικνύει συνεχώς!

   Το πείσμα της η μαχητικότητά της και η προσήλωση στο  στόχο της την ανεβάσαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου!
Συγχαρητήρια αξίζουν στον προπονητή της καθώς και στους ανθρώπους του συλλόγου της  αλλά και σε όποιον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο της συμπαραστέκεται.


   Ακολουθεί η βαθμολογία από το κρουπ κάτω των 18 του παγκόσμιου πρωταθλήματος που έγεινε στη Ρωσσία  στην Khanty-Mansiysk   9 βαθμούς στους 11 γύρους!.



















World Youth Chess Championship 2016 G18

Τελική Κατάταξη μετά από 11 Γύρους 



































































Κατ. Α/Α

Όνομα ΧΩΡ Έλο Βαθ. ΚΙ1 ΚΙ2 ΚΙ3 Rp w we w-we K Έλο +/-
1 2 WGM Tsolakidou Stavroula GRE 2355 9 0 70,5 76 2443 9 7,87 1,13 20 22,6
2 4 WFM Obolentseva Alexandra RUS 2331 8 0 71,5 77 2360 8 7,51 0,49 20 9,8
3 24
Lahav Michal ISR 2054 8 0 69 72 2366 8 3,43 4,57 40 182,8
4 15 WIM Drogovoz Irina RUS 2144 8 0 64,5 68 2283 8 5,95 2,05 20 41
5 1 WIM Khomeriki Nino GEO 2357 7,5 0 67,5 72,5 2261 7,5 8,49 -0,99 20 -19,8
6 8 WIM Uuriintuya Uurtsaikh MGL 2228 7,5 0 65 70 2258 7,5 6,93 0,57 40 22,8
7 14 WFM Balajayeva Khanim AZE 2147 7 0 64,5 68 2143 6 5,81 0,19 40 7,6
8 36
Stanciu Ioana-Georgiana ROU 1931 7 0 54,5 57 2082 7 4,48 2,52 40 100,8
9 18
Ghukasyan Siranush ARM 2106 6,5 0 73 77,5 2208 6,5 4,91 1,59 40 63,6
10 7 WIM Heinemann Josefine GER 2242 6,5 0 69 74 2193 6,5 7,02 -0,52 20 -10,4
11 9 WIM Mahalakshmi M IND 2221 6,5 0 68,5 73,5 2116 6,5 7,41 -0,91 40 -36,4
12 19
Krasnokutskaya Sofiya UKR 2086 6,5 0 66,5 71,5 2181 6,5 5,12 1,38 40 55,2
13 11 WIM Abdusattorova Bakhora UZB 2177 6,5 0 64 69 2142 6,5 6,89 -0,39 40 -15,6
14 29 WFM Lingur Zalina RUS 1986 6,5 0 63,5 68,5 2256 6,5 2,69 3,81 40 152,4
15 16 WIM Fuentes Godoy Lilia Ivonne MEX 2142 6,5 0 60,5 63,5 2029 6,5 7,25 -0,75 40 -30
16 3 WIM Unuk Laura SLO 2332 6,5 0 60 64 2097 6,5 9,1 -2,6 20 -52
17 23
Fiadosenka Rahneda BLR 2059 6,5 0 54 57,5 2041 6,5 6,17 0,33 40 13,2
18 10 WFM Gazikova Veronika SVK 2213 6 0 64 69 2090 6 7,74 -1,74 20 -34,8
19 27 WFM Santeramo Alessia ITA 2001 6 0 62 65 2150 6 3,56 2,44 40 97,6
20 20 WFM Marjina Arina RUS 2076 6 0 58 61,5 2047 6 6,28 -0,28 40 -11,2
21 22
Shivacheva Donika BUL 2063 6 0 58 61 2046 6 6,1 -0,1 40 -4
22 26 WFM Mamontova Anastasia RUS 2021 6 0 52 54,5 2008 6 5,73 0,27 40 10,8
23 25
Hu Yu A. CHN 2049 5,5 0 64,5 67 2041 5,5 5,07 0,43 40 17,2
24 5 WFM Assaubayeva Bibisara RUS 2287 5,5 0 64 68 2059 5,5 8,37 -2,87 40 -114,8
25 6 WIM Wozniak Mariola POL 2246 5,5 0 61 64,5 1977 5,5 8,26 -2,76 40 -110,4
26 35
Parhomenko Margarita LAT 1940 5,5 0 58 61 2018 5,5 4,44 1,06 40 42,4
27 30
Yakimenko Anastasia RUS 1983 5,5 0 55 58 1973 5,5 5,3 0,2 40 8
28 17 WFM Vidic Teja SLO 2121 5,5 0 54,5 59 1988 5,5 7,37 -1,87 40 -74,8
29 33
Suchomelova Simona CZE 1958 5,5 0 53 56 1936 5,5 5,45 0,05 40 2
30 31 WIM Nguyen Thanh Thuy Tien VIE 1978 5 0 62,5 66 2100 5 3,36 1,64 40 65,6
31 12
Kanakova Natalie CZE 2175 5 0 59 64 2024 5 7,09 -2,09 40 -83,6
32 49
Uktamova Marjona UZB 1542 5 0 55,5 60 2029 5 0,93 4,07 40 162,8
33 34 WFM Xiang Evan USA 1948 5 0 54 57 1865 5 5,74 -0,74 40 -29,6
34 32 WFM Auvray Honorine FRA 1961 5 0 52,5 55,5 1878 5 5,69 -0,69 40 -27,6
35 21 WFM Trippold Denise AUT 2068 5 0 50 53,5 1865 5 7,31 -2,31 40 -92,4
36 13
Yakimenko Viktoria RUS 2160 5 0 48 51,5 1749 4 8,32 -4,32 40 -172,8
37 37 WFM Jibuti Nata GEO 1865 5 0 48 51 1814 5 5,67 -0,67 40 -26,8
38 28
Wu Min AUT 1996 5 0 45,5 48 1743 5 7,65 -2,65 40 -106
39 38
Alijanzadeh Mohadeseh IRI 1824 5 0 45,5 48 1794 5 5,45 -0,45 40 -18
40 41
Toshali V IND 1766 4,5 3 49 52 1839 3,5 3,16 0,34 40 13,6
41 39
Albekova Dilyara KAZ 1784 4,5 0 49 52,5 1852 3,5 3,21 0,29 40 11,6
42 42
Yolal Sena Gokcen TUR 1737 4,5 0 47 50 1768 4,5 4,22 0,28 40 11,2
43 43
Liscinska Jana SVK 1712 4,5 0 44 47 1721 4,5 4,56 -0,06 40 -2,4
44 47 WIM Methmani Nelunika SRI 1612 4 0 52 55,5 1782 3 1,68 1,32 40 52,8
45 40
Sit Victoria ENG 1768 4 0 47,5 50,5 1664 3 4,41 -1,41 40 -56,4
46 45
Oljobai Kyzy Alisa KGZ 1672 4 0 47,5 50 1752 3 2,71 0,29 40 11,6
47 51
Hwang Chyi TPE 1356 3,5 0 50,5 53 1684 2,5 1,06 1,44 40 57,6
48 48
Bandara T B S H SRI 1543 3,5 0 49 51,5 1620 2,5 2,36 0,14 40 5,6
49 44
Meskenaite Rugile LTU 1709 3,5 0 48 50,5 1738 3,5 3,68 -0,18 40 -7,2
50 46 WCM Tao Rachel Long-Xin CAN 1649 3,5 0 42,5 45 1562 2,5 3,75 -1,25 40 -50
51 50 WCM Kolver Michelle RSA 1485 3 0 46 49 1535 2 2,29 -0,29 40 -11,6
52 52
Karania Saloni KEN 1310 0 0 37,5 38,5 0 0 0 0 40 0